Anoreksja a zaburzenia osobowosci

O zaburzeniach i wadach psychicznych wznosi się w Polsce coraz częściej. Problemy połączone z psychiką przestają być czystym tematem, ponieważ co roku boryka się spośród nimi więcej ludzi. Zgodnie z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, które przebiegają w populacji europejskiej.

Czy boimy się problemów z psychiką? W rankingu chorób, które powodują u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne znalazły się na 4. miejscu, już po nowotworach, chorobach serca i AIDS. Warto jednakże pamiętać, że choroby psychiczne można poznać dzięki dobremu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii zamieszczonej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z mniejszymi czy większymi zaburzeniami psychicznymi. Należą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej włącza się je jak schizofrenia), depresje o dużym natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a dodatkowo fobie. Wśród zaburzeń psychicznych dostają się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia powiązane z dużym stresem,a nawet otępienie.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry? Powodem do wizyty jest przede każdym etap emocjonalny, który tworzy szczególny niepokój dotkniętej nim role, jak jeszcze zaniepokojenie najbliższych. Swój doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co pozwoli na dobrą terapię. Pamiętaj, że szybsze leczenie przynosi pozytywniejsze wyniki.