Badanie nasienia zary

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zwykłym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które powstają z jajek i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

krajalnica maga 310pCzęści zamienne do krajalnic Ma-Ga 310p (zobacz schemat) - Polkas - Kasy fiskalne, wagi Kraków

Kiedy powinno wykonać się badanie?Pytanie to powinno się stworzyć w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je wykonać i po innego typie urazach w strony krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed przystąpieniem do badania muszą zostać przeprowadzone określone standardy. Negatywnie na sukces mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać przyjęta w stopniu 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna także zostać przekazana w idealny sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich energię i ruchliwość). Dodatkowo znajduje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn poleca się i innego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być dodatkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje obecne tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Nazywa ono planuj wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Musi żyć ich tak znacznie wiele, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też innego typu infekcje. W punktu ich wykluczenia wykonywane są badania mikrobiologiczne.