Bitki wolowe biedronka

http://www.polkas.pl/Pl/oferta/terminale_pos/1/

Czy że istnieć nieco lepszego w własnym domu, niż świeży, jednocześnie czysty i chrupiący kotlet schabowy usmażony na złoto i cieniutko potłuczony? Aby schabowy miał idealną strukturę, musi być porządnie roztłuczony - na końcu, by mięso stawało się delikatne, i po przysmażeniu kruche, i również nie tak daleko, by kotlet nie był za mały, inaczej wyda na soczystości. Oraz w wypadku bitek wołowych potrzebujemy pokroić mięso w odpowiedniej grubości plasterki, a wtedy tłuc je tłuczkiem do ciała, by kupiło dobrą grubość i formę.

Rzecz jasna, przy tłuczeniu kotletów raz w tygodniu, w smaku z miękkiego, świeżego mięsa schabowego, wystarczy nam zwyczajny tłuczek do mięsa, którym będziemy potrafili samodzielnie skontrolować jakość ubijanych kotletów. Ale przy ogromniejszej części kotletów, na przykład dla dziesięcioosobowej rodziny, lub jeśli lubimy każdego dnia jeść tradycyjny obiad z kotletami, lub jak stosujemy do nich mięso nieco gorszej jakości, na przykład karkówkę lub łopatkę - wówczas przyda nam się domowa kotleciarka elektryczna.

Takie urządzenie znajdzie zastosowanie również to, gdy przyrządzamy kotlety w punktach żywienia zbiorowego, czy na potrzeby produkcyjne. Wtedy niemożliwością płaci się tłuczenie kotletów ręcznie, ponieważ można szybko zdjąć z chęci, ponadto tłuczek do ciała jako narzędzie napędzane siłą mięśni, nie rozbije mięsa na właśnie takiej samej grubości kotlety, co kotleciarka.

Stąd te, jeśli potrzebujemy rozbijać mięso na kotlety często, w szerokiej sumie, czy z surowego mięsa, oszczędźmy sobie sił i zainwestujmy w profesjonalne urządzenie. Podłączona do prądu kotleciarka jest łatwo łatwa w obsłudze - wystarczy wprowadzić do niej kawałek mięsa odpowiedniej grubości jednym otworem, natomiast drugim otworem wyjdzie gotowy plaster porządnie roztłuczonego na całkowitej grubości mięsa. Jeśli zależy nam, aby całe swoje steki były rozbite równomiernie, szybko i szybko, wówczas nie jest ciekawszego wyjścia, jak właśnie kotleciarka do użytku domowego lub przemysłowego. Wbrew pozorom nie istnieje obecne taki ogromny nakład - miłośnicy tradycyjnych, domowych obiadów na pewno docenią możliwość posłużenia się w rozbijaniu mięsa na kotlety wygodnym urządzeniem prostym w obsłudze, w życiu w czystości, dodatkowo nie przesadnie kosztownym, kiedy umiało się zdawać.