Choinka a chrzescijanstwo

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje toż kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka a wyjątkowego typie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która jest sprawa choinki i dlaczego jest oczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje znacznie teorii, które zawiadamiają o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Choć w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie sprowadzając się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się człowieka z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na całkowity świat. Można zatem powiedzieć, że dzisiaj nie lecz w Polsce, ale jednocześnie także oryginalnych krajach Europy i w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty papieru i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane łączone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wówczas o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jako dodatek były tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które tworzyły być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest szeroka do określenia, ale w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jako wszyscy, była nowości w klasie trendów zajmujących jej przystrajania. Aczkolwiek nie zmieniło się to, że od momentu ubrania ważnej w przeszłości choinki przez Luthera, sposób ten szczególnie dokładnie zakorzenił się w sztuce świątecznej także posiadajmy okazję, że nieprędko przeminie.