Co to jest laparoskopia

Laparoskopiato metoda pozwalająca na leczenie i diagnozowanie bez konieczności otwierania pacjenta. Nazywa się ją chirurgią przyszłości. Jednak jest to operacja jak każda inna, po której również mogą pojawić się powikłania. Operacje laparoskopowe przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Uzależnione jest to od stopnia jego skomplikowania i ogólnego stanu zdrowia osoby, która jest mu poddawana.
Na ciele pacjenta wykonuje się kilka niedużych nacięć, przez które wprowadza się trokary. W nich lekarz umieszcza kamerę i zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Przed operacją jama brzuszna pacjenta jest wypełniana dwutlenkiem węgla, aby oddzielić powłoki brzuszne od narządów (tzw. odma otrzewnowa). Dzięki temu można swobodnie w powstałej przestrzeni manipulować narzędziami. Same narzędzia mają około 20-30 cm długości, ale sama końcówka robocza ma do 1 cm. Z tego powodu niekiedy lekarz musi, choć zdarza się to bardzo rzadko, dokończyć operację klasycznie. Jest to konieczne w przypadku, gdy zmiana jest zbyt duża bądź stan zapalny uniemożliwia dotarcie do chorych miejsc.
Wycięcie narządu lub jego części to pierwszy etap laparoskopii. Następnie trzeba go usunąć z jamy brzusznej. Podczas laparoskopowych operacji ginekologicznych z podejrzeniem raka wycięty jajnik umieszcza się w specjalnym woreczku i dopiero później usuwa się go. Jest to bardzo ważne, komórki rakowe nie mogą bowiem przedostać się do innych narządów. W przeszłości, zanim zaczęto wykorzystywać woreczki, zdarzało się to bardzo często. Groźne sytuacje mogą mieć także miejsce podczas laparoskopowych operacji jelita grubego.
Wskazania do wykonania laparoskopii stanowią głównie choroby wątroby, wodobrzusze niezbadanego pochodzenia, diagnostyka stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej, choroby śledziony lub zrosty w jamie otrzewnej oraz zabiegi ginekologiczne różnego rodzaju.