Czy psychotropy moga byc niebezpieczne

Wiele osób, które z różnych przyczyn zmuszone były do podjęcia leczenia psychiatrycznego, usłyszały diagnozę, że w ich przypadku niezbędne będzie leczenie lekami psychotropowymi. Psychotropy szczególnie sugerowane są osobom, które zgłosiły się do lekarza z silnymi objawami depresji czy też ADHD. Część z nich zapewne odmówiła rozpoczęcia tego typu leczenia lub też samodzielnie zdecydowało się na nieprzyjmowanie leków. Przyczyną tego jest ogólnie funkcjonujący strach przez lekami psychotropowymi, a w zasadzie efektami ubocznymi, które mogą wywoływać. Ale czy leków psychotropowych naprawdę należy się bać? Czy psychotropy mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Przede wszystkim należy określić, czym są wspomniane wyżej psychotropy. Środki psychotropowe są to więc silne leki stosowane w przypadku leczenia psychiatrycznego, które oddziaływają bezpośrednio na psychikę człowieka, odpowiednio ją normując w celu ponownego przystosowania człowieka do funkcjonowania w unormowanym społeczeństwie. Niektórzy utożsamiają psychotropyz substancjami psychoaktywnymi, ponieważ i jedne i drugie wpływają bezpośrednio na stan naszego umysłu. Nie należy jednak zapominać o tym, że wszelkie zmiany, które dokonują w psychice pacjenta leki psychotropowe mają funkcję społecznie akceptowalnych przemian, które mają na celu ponowne przystosowanie człowieka do funkcjonowania w społeczeństwie, sprostania osobistym problemom a także w celu ustąpienia objawów narastającej depresji.

Zaś same psychotropy mają na celu jedynie działanie euforyzujące, stymulujące lub halucynogenne. Wpływ tych substancji na tak zwany układ nagrody działa silnie uzależniająco. Część z substancji obecnie uznawanych jako psychoaktywne, są wciąż lub były w przeszłości używane wcześniej w leczeniu, tak jak w przypadku morfiny i amfetaminy. W sieci w łatwy sposób można znaleźć wypowiedzi osób, które przyjmowały albo w dalszym ciągu przyjmują środki psychotropowe. W większości są to oponie negatywne, traktujące o tym, że stan zdrowia pacjenta po rozpoczęciu terapią psychotropami znacznie się pogorszył. Nierzadkie są opowieści o tym, że do tej pory ospała osoba cierpiąca na depresję, po zażyciu pierwszej dawki leku psychotropowego zmieniła się w agresywnego maniaka, który był niebezpieczny nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Co więcej, ludzie, którzy przeżyli terapię środkami psychotropowymi skłaniają się w kierunku opinii, że przyjmowanie tych leków jest w stanie zrobić sieczkę z mózgu, doprowadzić do pojawienia się omamów czy też stanów lękowych. Chociaż w Internecie przewyższające opinie to te, które mówią o efektach ubocznych antydepresantów, pacjenci leczeni tego typu środkami przyznają, że pomimo ciężkich stanach, które następowały po użyciu leku i ewidentnych zmianach w psychice, jedynie tego typu leczenie pomogło w uporaniu się z chorobą. Wspominają, że pomimo ciężkich początków i trudnych stanach w czasie odstawienia, ich stan po psychotropach znacznie się poprawił, a na obecną chwilą są w stanie bezpiecznie dla siebie i innych funkcjonować w otaczających ich świecie.

Opinie psychiatrów są natomiast ogólnie jednoznaczne. Przyznają oni, że oczywiście leczenie środkami psychotropowymi jest bardzo trudne i uciążliwe tak samo dla pacjenta jak i dla jego rodziny, jednak jest to w głównej mierze rozwiązywalne dawką i rodzajem leków. Psychiatrzy przyznają, że najtrudniejsze w tego typu kuracji jest odpowiednie rozpoznanie rodzaju choroby psychicznej i dobranie odpowiedniego leku i jego dawki. Czy w takim razie należy bać się kuracji lekami psychotropowymi? Nie! Należy bać się lekarza, który nie będzie w stanie dobrać nam odpowiedniego dla nas leku oraz jego dawki. Dlatego, jeśli w czasie podjęcia leczenia antydepresantami my, albo osoba opiekująca się nami, zauważy niebezpieczne lub niepokojące zmiany, nie należy od razu próbować samemu odstawić leki. Lepszym rozwiązaniem będzie udanie się do innego lekarza…