Czym jest depresja i jakie sa jej przyczyny

Comarch optima instrukcja kadry i płace

Wielu z nas może czuć się przytłoczonym przez otaczającą nas rzeczywistość. Natłok pracy, problemy w życiu osobistym, ciągła gonitwa za niespełnionymi marzeniami i przerastająca nas ambicja.  To wszystko może powodować, że czujemy się źle ze sobą, jesteśmy niedowartościowani i przybici. Na szczęście dla większości z nas objawy te mijają dość szybko – dzięki odpoczynkowi, rozmowie z przyjaciółmi, wyjściu do baru na imprezę. Są jednak osoby, które boją się okazywać swoją słabość. Zamykają się w sobie, a ich problemy nasilają się, dodatkowo potęgowane przez psychikę człowieka. Dla takich ludzi właśnie zaczęły się poważne problemy, z którymi na pewno nie poradzą sobie bez pomocy specjalisty.

Depresja, bo o niej mowa, jest zaburzeniem psychicznym dotykającym nastroju. Może mieć kilka grup objawów – pogorszenie nastroju, obniżenie tępa działania, lęki, czasem nawet objawy somatyczne. Choroba ta może dotknąć każdego, bez względu na płeć czy wiek. Objawy różnią się w zależności od różnych pacjentów, dlatego czasem trudno jest od razu zdiagnozować depresję. Co więcej, niektórzy pacjenci nie chcą przyznawać się do stanu swojego samopoczucia, wolą w samotności znosić pogarszający się nastrój, pesymistyczne podejście do świata, brak radości z życia i narastającą bezsenność.  Chociaż, jak napisaliśmy wcześniej, jednoznaczne zdefiniowanie objawów depresji może być niezwykle trudne, poniżej postanowiliśmy przedstawić kilka objawów, które mogą (choć nie muszą) być poważnym objawem zapadania pacjenta na tego rodzaju schorzenie psychiczne:

  1. silny smutek, żal, zobojętnienie,
  2. izolowanie się od otoczenia, porzucenie dotychczasowych kontaktów, osamotnienie,
  3. brak zainteresowania dotychczasowym hobby,
  4. drażliwość, łatwe wpadanie w gniew, płaczliwość – szybkie i niekontrolowane zmiany nastroju,
  5. bóle głowy, brak apetytu, złe samopoczucie, bóle krzyża,
  6. zaburzenia snu, bezsenność,
  7. ciągłe poczucie winy, niska samoocena

Jak więc widać, początkowe objawy depresji mogą być często nierozpoznawalne i mylone z inną chorobą, nie koniecznie psychiczną. Należy jednak uważać i nie lekceważyć podejrzeń choroby u siebie i znajomych, ponieważ nieleczona depresja może doprowadzić do poważnych zmian w psychice chorego oraz nawet do samobójstwa.