Dlaczego warto badac sie regularnie

http://erp.polkas.pl/comarch-erp/Comarch ERP | Systemy ERP | POLKAS

Podstawowe profilaktyczne badania analityczne należy wykonywać raz w rok, niezależnie od wieku. Zalicza się do ich morfologię oraz badanie krwi. Warto również badać poziom cholesterolu we krwi oraz cukier. Badania te dostarczają wielu informacji o stanie zdrowia i pomagają wykryć choroby we wczesnym ich stadium. Powinno się je wykonywać regularnie, niezależnie od stanu zdrowia i ogólnej kondycji organizmu.

Podstawowe informacje o badaniach analitycznych

Na badania analityczne należy przyjść na czczo. Poprzedniego dnia kolację trzeba zjeść najpóźniej o godzinie 18. Zbyt obfity i późny posiłek podwyższy bowiem poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Morfologia to analiza biochemiczna krwi. Jego wynikiem jest określenie czy skład krwi jest prawidłowy oraz czy w organizmie nie toczy się stan zapalny (informuje o tym wskaźnik OB).

Badanie cukru

Badanie poziomu cukru (glukozy) we krwi oznacza się na tej samej próbce, która wykorzystywana jest w morfologii. Wynik prawidłowy zamyka się w granicach 70-00 mg/dL.
Po ukończeniu 40 roku życia dobrze jest regularnie wykonywać także regularnie lipidogram. Z niego dowiedzieć można się o ogólnym poziomie cholesterolu we krwi oraz o zawartości HDL i LDL, czyli dobrego i złego cholesterolu. To właśnie LDL (zły cholesterol) jest najgroźniejszy i grozi wystąpieniem miażdżycy. Lipidogram informuje również o poziomie trójglicerydów, czyli tłuszczów, które są bardzo groźne dla układu krążenia człowieka (w normie jest ich zawartość poniżej 150mg/dL).

Badanie moczu

Co roku warto również badać mocz, co pozwala na sprawdzenie pracy nerek i całego układu moczowego. Niezbędne jest także prześwietlenie (RTG) płuc w celu wykrycia ewentualnej gruźlicy, która znowu staje się bardzo groźna. Istotne jest też USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić m.in. stan wątroby, żołądka, pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego, dwunastnicy oraz trzustki.