Garderoba g1

Nadchodzi wyczekiwana od tradycyjna wiosna. Wtedy nie tylko szansa na zdjęcie kilku zbędnych kilogramów, ale oraz na zmianę naszych nawyków żywieniowych. Cieplejsza aura skłania nas bowiem do porzucenia ciężkostrawnej diety opartej na ciele i nabiale i skorzystania ze zdrowia, jakie przekazują nam sałatki.

Witaminy Sałatki są prawdziwą bombę witaminową. Dają nam one ludziach składników niezbędnych do zdrowego działania układu. Polacy wciąż a są ochota do chętniejszego sięgania po produkty pochodzenia zwierzęcego. Dlatego tak dużo wśród naszych rodaków schorzeń układu krążenia. Choroba wieńcowa, miażdżyca i nadciśnienie są wciąż jedną z ważnych przyczyn zgonów w podeszłym wieku. Częstsze jedzenie sałatek i minimalizacja artykułów pochodzenia zwierzęcego minimalizują ryzyko wysoce wymienionych schorzeń.

Lekkostrawność Warzywa są o moc bardziej lekkostrawne niż mięso i nabiał. Mniej panują w związku pokarmowym, dzięki czemu po ich użytkowaniu czujemy się lepiej. Warzywa posiadają odczyn zasadowy w przeciwieństwie do produktów mięsnych. Dzięki owemu nie prowadzą one kłopotów ze zgagą i nadkwasotą. Dieta oparta na spożywaniu sałatek jest wówczas wartościowsza i bezpieczniejsza dla polskiego układu pokarmowego.

mikroskopy stereoskopoweMikroskopy stereoskopowe. Wysokiej jakości optyka, ergonomia rozwiązania - Mikroskopy

Łatwość przygotowania Przygotowywanie sałatek nigdy nie jest niebezpieczne, szczególnie, jeżeli posiadamy wystarczającym sprzętem. Szatkownica do warzyw elektryczna sprawi, że wykonamy je niezwykle szybko. Wystarczy jedynie wybrać warzywa, z których wymagamy osiągnąć sałatkę, poszatkować je przy pomocy maszyny, wymieszać i skropić wyciągiem z cytryny. W ciągu paru chwili mamy wielki i pożywny posiłek.

Kaloryczność Zanim nadejdą miłe i upalne dni, warto zrzucić nieco tkanki tłuszczowej nagromadzonej podczas zimy. Najłatwiejszym sposobem, by uzyskać upragnioną sylwetkę, jest przejście na dietę opartą na warzywach i sałatkach. Szybko przekonasz się, że potrafi żyć ona o wiele lepsza od starych polskich bigosów i schabowych. Co więcej, żeby przygotować pyszną sałatkę, nie trzeba być specjalistą kuchni. Wystarczy inwencja i myśl. To wyłącznie z nas zależy, z których składników stworzymy własną smaczną i silną sałatkę.