Jak wyglada zawod ksiegowego

Wielu ludziom na widok sterty oficjalnych dokumentów do wypełnienia robi się ciemno przed oczami, a wizja wypełnienia sprawozdania z działalności gospodarczej skutecznie psuje humor na cały dzień. Jednak nie każdy boi się takiej pracy. Księgowi to ludzie, którzy podobnymi rzeczami zajmują się na co dzień. Zawód ten jest postrzegany jako nudny i odpowiedzialny.

Część ludzi decyduje się na niego z powodu perspektywy dobrych zarobków, inni wybierają taką ścieżkę kariery, ponieważ są dokładni i sumienni albo wolą spędzać czas z kolumnami cyfr zamiast z ludźmi. Pasjonatów w tym zawodzie jest stosunkowo niewielu, lecz to właśnie oni są najlepsi w branży, ponieważ poza wykształceniem, doświadczeniem i predyspozycjami mają to, czego wielu księgowym brakuje: chęć do pracy, wolę stałego poszerzania wiedzy i pasję. Studenci decydują się na kierunek “finanse i rachunkowość” (lub pokrewny) z różnych, wymienionych wyżej powodów, lecz tylko część wytrzymuje presję i trudy tego specyficznego zawodu. Ci, którym się do udaje, z pewnością są zadowoleni.
Księgowy to osoba, której potrzebuje każda firma. Nie każdy przedsiębiorca zna się na prawie, podatkach i rachunkach na tyle, by prowadzić firmę i jednocześnie nie popełnić nieumyślnie jakiegoś przestępstwa podatkowego. Bez pracownika biegłego w rachunkach i podatkach firma ma małe szansę, by nie upaść – czy to z powodu niewypłacalności, pomyłki w wypłatach, błędnego przeznaczania funduszy czy też w konsekwencji kontroli Urzędu Skarbowego, który wykryje wszelkie nieprawidłowości.
Księgowy w swojej pracy posługuje się wieloma narzędziami. Podstawą jest nie tylko wiedza i intelekt, ale i dobra organizacja pracy oraz niezawodny program finansowo księgowy. W dwudziestym pierwszym wieku nie sposób wyobrazić sobie księgowego bez komputera. Korzystanie z technologii niesie za sobą wiele korzyści: oszczędza żmudnych obliczeń i niweluje ryzyko pomyłki, która mogłaby być straszna w skutkach. Trzeba jednak pamiętać, że komputer także może się pomylić. Sprzęt lub oprogramowanie może też ulec awarii, dlatego niezbędne jest posiadanie i stałe aktualizowanie kopii zapasowych. Utrata tak istotnych danych mogłaby skutkować upadkiem firmy.
Księgowi to ludzie, bez których sprawne funkcjonowanie na rynku nie byłoby możliwe. Warto być świadomym, jak ważna i ciężka jest ich praca oraz jak wielka odpowiedzialność na nich ciąży.