Krajalnica grawitacyjna do wedlin 210p

Krajalnica do sera to danie gastronomiczne używane także w fabrykach restauracyjnych jak również marketach spożywczych. W większości firmy decydują się na zakup urządzenia dostarczającego do krojenia sera oraz wędlin. Należy jednak pamiętać, że krajalnica do sera powinna mieć teflonowe ostrze zapobiegające przyklejaniu się plastrów sera do noża.

Gdzie spotkamy krajalnicę? Krajalnice wykorzystywane w celach gastronomicznych takich jak restauracje, firmy cateringowe, zakłady zbiorowego żywienia cechują się dużo większą wydajnością niż urządzenia przeznaczone do funkcji w sklepie, gdzie wykorzystywane są również do krojenia mniejszych liczby towarów. Wyjątkiem są hipermarkety, gdzie sery krojone są nie wyłącznie na wymaganie klienta, lecz także sprzedawane w formie krojonej na obszarach samoobsługowych.

http://www.comarch-polkas.pl/comarch-erp-xl-cdn/kadry-i-place-comarch-erp-xl/

Krajalnice do sera Krajalnica do sera powinna zapewniać precyzję i wydajność pracy dzięki dobrym nożom i umożliwiać krojenie grawitacyjne, podczas którego gotowe plasterki orientują się w z głowy określonym miejscu. Jeżeli krojony produkt traktuje żyć wiązany w planie dalszej sprzedaży możemy ustawić ilość potrzebnych plastrów, jaka będzie dawana przez danie. Istnieje wówczas propozycja posiadana przez dania automatyczne. Końcówkę produktu również możemy wygodnie kroić wykorzystując w ostatnim projekcie nasadkę dociskową dobraną do urządzenia. Zakres regulacji grubości krojonych plastrów wynosi od 0 do 28 mm. Wymiary ostrza wynoszą zwykle 250 do 300 mm. Szczególnie ważne istnieje jeszcze zapewnienie bezpieczeństwa pracy klienta i uniknięcie nadmiernego obciążenia pracownika, by nie powodować nadmiernego zmęczenia spowodowanego długim czasem obsługiwania urządzenia. Krajalnice do sera w większości sprawione są z aluminium - elementy będące relację z materiałami żywnościowymi z eloksalowanego aluminium, a substancja z aluminium lakierowanego. Dzięki temuż są one naturalniejsze, ale jeszcze zapewniają użytkownikowi stabilność podczas pracy.