Krajalnica ufesa cf4809n

W interesach a w gospodarstwach domowych bardzo często odwiedza potrzeba pokrojenia czegoś w całe, cienkie plastry. Działa to przede każdym wędlin, serów i pieczywa, jednak zdarza się, że krajalnica bywa wykorzystywana i do kolejnych celów, na przykład do cięcia warzyw lub owoców, gdy potrzebujemy ich w twarze cienkich plasterków.

W zależności z tego, co pragnę kroić na krajalnicy, jest ona dostarczona w określone ostrze - gładkie lub ząbkowane. Ząbkowane poświęcone jest do krojenia pieczywa, co pozwoli łatwo "wgryźć się" w jego postać i dodaje równe kromki, nawet przy krojeniu miękkiego, świeżego pieczywa. Z zmiany jeśli chodzi o wędliny czy sery, chce nam szczególnie na niewielkich, równych plastrach, które kręci się gładko i bez dodatkowego wysiłku. Do ostatniego obowiązku używamy krajalnicy z gładką, tylko bardzo ostrą krawędzią, która idealnie radzi sobie z twardymi, jak i niezwykle wrażliwymi wędlinami i serami.

Krajalnica Maga 310p to precyzyjna maszyna do cięcia, polecana zwłaszcza do domów gastronomicznych oraz do sklepów. Jest reklamowana przez producenta ze względu na naszą wielką odporność oraz łatwość obsługi. Dzięki tym wizytówkom każdy, po wstępnym przeszkoleniu z poziomu bezpieczeństwa oraz higieny pracy, może dołączyć do akcji z krajalnicą i sprzedawać swoim klientom wędliny czy sery pokrojone w precyzyjne plastry. Krajalnice dobrych jakości pozwolą na duże uporanie się z pokrojeniem sporej miary wędlin czy serów, przy niewielkim nakładzie działalności i sił pracownika. Taka krajalnica w biznesie pozwala znacznie zaoszczędzić czas, jaki kiedyś brano na krojenie produktów na plasterki. Dodatkowo, krajalnice dzięki regulowanemu zakresowi grubości plastra, pozwalają odkroić gruby, równy plaster, bądź pokroić wędlinę na cieniutkie, niemal przezroczyste plasterki, gdy to istnieje wymagane na przykład w sukcesie szynek surowych, które jada się wyłącznie w plasterkach grubości bibułki.