Obejscie pompy 1

Pompy przylegają do ważniejszej grupy urządzeń, do tzw. przenośników cieczy. Działanie pompy polega na przenoszeniu cieczy ze zbiorników położonych niżej, do zbiorników umiejscowionych niżej. Pompy są używane i do przetłaczania cieczy ze pojemników o ciśnieniu niższym, do zbiorników, które korzystają wyższe ciśnienie.

Pompy potrafią być urządzeniami bardzo niebezpiecznymi technologicznie, lecz również niezwykle popularnymi. Przenośnikiem cieczy zapewne istnieć, np. czerpak do studni lub przy młyńskie.
Obecne pompy z opieki na indywidualną budowę techniczną są o moc bardziej bogate. Aby pompa mogła prawidłowo pracować niezbędne jest przekazanie jej zdolności z zewnątrz. Niezbędnym elementem pompy dlatego stanowi jej silnik.
Przy wyborze pompy należy zwrócić szczególną opinię na jej wydajność, moc oraz wysokość podnoszenia lub duże ciśnienie. Moc pompy wymaga istnieć zdolna do wielkości podnoszenia i wydajności. Należy zwrócić również opinię na koszty eksploatacji pompy i jej awaryjność.
Obecnie najciekawsze są pompy przemysłowe. Stanowi bardzo wiele sposobów pomp przemysłowych. Najczęściej wykorzystywane są pompy do wody. Natomiast pompy przemysłowe kwalifikują się na: pompy beczkowe, pompy bocznokanałowe, pompy chemiczne, pompy chemoodporne, pompy do pompowania bentonitu i płuczki, pompy do niedawnej cieczy, pompy do hydrotransportu, pompy do igłofiltrów, pompy do nawadniania, pompy do obrazów i paliw, pompy do osadów, pompy do wody czystej, pompy do wody deszczowej, pompy do wody morskiej, pompy dozujące, pompy dwustrumienne, pompy głębinowe, pompy higieniczne i spożywcze, pompy krzywkowe, pompy kwasoodporne, pompy magnetyczne, pompy membranowe, pompy odwodnieniowe, pompy perystaltyczne, pompy samozasysające, pompy ściekowe, śmigłowe, śrubowe, pompy wałowe, wielostopniowe, wałowe, pompy z elastycznym wirnikiem także mnóstwo różnych typów.