Obrobka wiorowa

Jedną z odmian obróbki ubytkowej jest obróbka wiórowa. Do tej grupy należą między innymi takie operacje jak: dłutowanie, gwintowanie oraz struganie, a także toczenie i wiercenie. Zalicza się do niej również frezowanie, które jest jedną z najbardziej popularnych metod obróbki ubytkowej.


Obecnie materiały metalowe stanowią najliczniejszą grupę materiałów inżynierskich. Dzięki swym unikalnym właściwościom mogą być obrabiane jedynie na specjalistycznych urządzeniach. Operacja, która nadaje odpowiedni wymiar oraz kształt wielu metalom to frezowanie. Polega na usunięciu nadmiaru materiału, który jest powszechnie nazywany naddatkiem. Podczas tego procesu narzędzie skrawające wykonuje ruch obrotowy, z kolei obrabiany przedmiot wykonuje ruch posuwowy. Jednak często w wielu przypadkach obróbki może to się różnić, ponieważ jest to uzależnione od rodzaju frezarki, na której pracujemy. Obecnie technologia znacznie się rozwinęła i nie trzeba już ręcznie ustawiać wielu maszyn. Warto wiedzieć, iż istnieje odmiana frezowania, która nazywa się frezowanie CNC. W tłumaczeniu na język polski oznacza “komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych”. Oznacza to, iż tego typu operacja przeprowadzana jest z dużą precyzją, ponieważ urządzenie wyposażone jest również w układ sterowania numerycznego oraz mikrokomputer, który można zaprogramować w dowolny sposób. Jest to bardzo dokładny rodzaj obróbki ubytkowej, który jest obecnie nowością na rynku.

oferta dla biur rachunkowych

Jeżeli posiadamy produkt i decydujemy się na jego obróbkę ubytkową, warto wcześniej dokładnie przemyśleć, jaki chcemy osiągnąć finalny efekt, ponieważ należy odpowiednio wprowadzić wszystkie niezbędne parametry.