Pierwsze 3 miesiace dziecka

Dla wielu z nas kawa jest nieodłącznym napojem w rozwoju dnia. Mamy różne preferencje. Niektóre z nas lubią tak zwaną kawę z mlekiem, inne espresso, też inne kawę parzoną. Lubimy kawę z cukrem lub bez, z ekspresu lub rozpuszczalną. Lecz w momencie wydarzenia w ciążę, istniejemy w kształcie podjąć wszystkie możliwe kroki, żebym nasze dziecko było jako najzdrowsze. Stąd też szukamy w necie danej o tym, co można, oraz czego nie osobie w ciąży, z niepokojem starając się znaleźć informację, lub będziemy zmuszone zrezygnować z swego drogiego napoju przez okres najbliższych dziewięciu miesięcy, czy tylko go ograniczyć. Czy picie kawy w wybiera jest {bezpieczne?|pewne?|wygodne?|miłe?} Niniejszym artykułem postaram się odpowiedzieć na ostatnie nurtujące pytanie.

Całkowite wycofanie z kawy w przebiegu chce nie jest niezbędne, przecież nie zmienia to faktu, że winna żyć ona niska. W dobrym organizmie kofeina wprowadzona w kawie kieruje się do 4 godzin. W organizmie kobiety ciężarnej ten etap bardzo się wydłuża, zwłaszcza w zeszłych miesiącach ciąży, mocno wchodząc na kształt nerwowy, podwyższając ciśnienie i podrażniając żołądek, co u matki może wywoływać nieprzyjemną zgagę. Co więcej, należy wspominać o tym, że kawa działa moczopędnie, wypłukując z organizmu kobiety magnez i wapń, na których braki mogą narzekać nawet mamy, jakie w ogóle nie piją kawy. Dodatkowo, nie należy zapominać, że kawa dość mocno obciąża żołądek, z czym organizm nienarodzonego dziecka potrafi sobie nie poradzić. Konsekwencją tego widać stanowić upośledzenie hormonu wzrostu.

Jak więc widać, rezygnacja z kawy nie jest wskazana, ale winna stanowić określona. Picie kawy w woli nie jest złe, ale zamiast tegoż o skorzystać po substytuty, takie jak kawa zbożowa, która jeszcze może powodować magnez i witaminy, jakie są niezbędne organizmowi przyszłej mamy również jej nienarodzonego dziecka. Ewentualnie można jeszcze sięgnąć po kawę bezkofeinową. Jeśli jednak czujemy nieodpartą potrzebę wypicia pysznej, aromatycznej kawy, starajmy się ją zabielić mlekiem, co daleko zmniejszy kwasowość. Ważnym jest zarówno, aby wybierać kawy z ekspresu czy ze osobnego zaparzacza, więc tak zwanej Mokki. Ten rodzaj kawy jest bowiem o moc młodszy, ma o dużo mniej szkodliwych substancji chemicznych. Wywar kawy z ekspresu lub zaparzacza istnieje także mniej skoncentrowany niż kawy rozpuszczalne, oraz co za tym idzie, jest niewiele mniej kofeiny.