Pojemniki prozniowe cofispot

Choć pakowanie próżniowe najczęściej przypisywane jest ze sklepami wielkopowierzchniowymi, firmami cateringowymi i restauracjami, to jeszcze częściej i klienci indywidualni poszukują urządzeń, które pozwalają im przedłużyć trwałość przechowywanej żywności. Specjalne woreczki, próżniowe pojemniki i urządzenia do pakowania dostosowywane są i do ich potrzeb, pozwalając na opakowanie odpowiednio mniejszych porcji żywności.

Domowe urządzenie do pakowania próżniowego żywności może wykorzystywać specjalne woreczki do próżniowego przechowywania bądź te stosuje pojemniki próżniowe zrobione z plastiku. W wypadku pojemników najczęściej grane są specjalne pompki ręczne, które umożliwiają na odessanie zbędnego powietrza z pojemnika i powierzają jego hermetyczne zamknięcie. Podobny sposób leczenia można zastosować do zamykania butelek specjalnymi próżniowymi korkami. Tworzą one najczęściej uniwersalny rozmiar, a wolno je podawać także do zamykania butelek z winem, kiedy a do butelek z oliwą czy octem balsamicznym. Próżniowe zamknięcie butelki przedłuża trwałość zawartości - po zamknięciu próżniowym wino potrafi istnieć noszone nawet przez ponad 20 dni. Dla porównania wino w butelce otwartej można przechowywać co wysoko przez 2-3 dni.

Do prywatnego użytku potrafią stanowić także dostosowane urządzenia typu multivac, zezwalające na przechowywanie żywności w określonych woreczkach. Przechowywanie żywności w woreczkach wydłuża jej trwanie przechowywania - w relacji od rodzaju produktu i od miejsca, gdzie będzie on pozostawiany (temperatura pokojowa, lodówka czy zamrażarka), czas przechowywania rozciąga się nawet czterokrotnie. W próżniowo zamykanych woreczkach można przechowywać produkty sypkie, jak kawa czy herbata, żywność przetworzoną, lecz też warzywa, wędliny czy mięso. Zapakowane próżniowo mięso potrafi być umieszczane w zamrażarce w odpowiednio niskiej temperaturze nawet przez 26 miesięcy. Dodatkowym atutem pakowania próżniowego z zastosowaniem woreczków jest fakt, iż nie posiadają one za całej przestrzeni.