W oczekiwaniu na dziecko ksiazka

Młodzi ludzie, zwłaszcza w trudnym czasie dorastania, czyli momencie, kiedy hormony toczą nieustanne boje w organizmie, mogą poczuć się niekochani, niechciani bądź i po prostu inni. Nie zamierza zresztą co się dziwić. Ciężko bowiem połączyć ideologie i cenie młodego, pełnego marzeń i możliwości mężczyzny z twardo chodzącym po ziemi realizmem oraz praktycyzmem dorosłych. Co daleko, okres dorastania to okres, podczas jakiego w droga bardzo jasny zaczynają otwierać się różnice między młodymi ludźmi. Młodzież zauważa, że szybko nie są właśnie tacy sami, mają nowe poglądy, inny sposób bycia, inne wykształcenie i nawet inny rodzaj ubierania się. Nic zatem dziwnego, że w poszukiwaniach akceptacji nasi nastoletni potomkowie wstępują lub rozpoczynają naszym image i zachowaniem przynależność do subkultury.

Rodzice często obawiają się momentu, w jakim ich pomoce zaczną przejawiać przynależność do subkultury. Oczywiście, nie ważna ich za to potępiać. Nierzadko zdarza się, że subkultura wpłynęłam na mały, dopiero otwierający się umysł człowieka, biorąc go do budowania złego. Nie mowa ale i wyłącznie o przestępstwach natury prawnej, lecz jednocześnie o wyniszczaniu swojego małego ciała poprzez alkohol, papierosy, czasem nawet narkotyki. A czasami dorośli, w ferworze nowych zmartwień, zapominają gdy się czuli a niczym się zachowywali, gdyby istnieli w wieku naszych pociech. A faktem jest, że jest słabsze prawdopodobieństwo, że polskie dziecko przejdzie na ciemną stronę, gdy będziemy mu okazywać, że szanujemy jego wybór i wzór życia i rozumiemy potrzeby zaistnienia takiej zmiany.

Nie definiuje to tak, że mamy bezkrytycznie iść do całkowitych zmian, które nastają w utrzymaniu naszego dziecka. Jeśli widzimy, że przez przynależność do subkultury swoja pociecha popadła w tak zwane złe towarzystwo, zaczęła stosować kawy lub zaniedbała szkołę, prostym będzie, że zainterweniujemy. Jednak absolutnie nie ma potrzeby zamartwiać się w momencie, kiedy przykładowo widzimy, że inne dziewczynki wybierają różowe sweterki, podczas kiedy nasza pociecha woli czerń. Pamiętajmy, chęć naszego dziecka na przynależność do subkultury może przeminąć, nawet bardzo mocno. Jednak świadomość, że pomoc nie może nam ufać ani nie jest poprzez nas akceptowana, nie minie nigdy.