Wlasna dzialalnosc gospodarcza

kotleciarka elektrycznaZobacz opis w pdf

Decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej wiele osób nie zdaje sobie sprawy z większości obowiązków i praw jakie przysługują przedsiębiorcy. Jak definiuje ustawa działalność gospodarcza jest to działalność zarobkowa. Tak więc jeśli celem jest wykonywanie działalności niezarobkowej to wtedy zakładamy stowarzyszenie lub fundację.


Najczęściej występującymi działalnościami gospodarczymi są działalności produkcyjne i usługowe. Każda z działalności posiada swój własny kod PKD. Dzięki niemu w łatwy sposób zweryfikować czym konkretne przedsiębiorstwo się zajmuje. Oczywiście przy zakładaniu działalności można wybrać więcej niż jeden taki numer. Firma zajmująca się produkcją danego towaru może również sprzedawać swoje produkty. Pierwszy z numerów określa główny profil działalności przedsiębiorstwa. Również jeśli przedsiębiorstwo chce rozszerzyć działalność musi zaktualizować kody.
Nie wszystkie rodzaje działalności można rozpocząć z dnia na dzień. Niektóre wymagają koncesji lub licencji czy zezwolenia. I do tej grupy zaliczymy między innymi takie działalności jak założenie firmy przewozu osób, otwarcie linii lotniczych czy produkcja broni i materiałów wybuchowych. W szybki sposób można otworzyć za to zakład fryzjerski, warsztat samochodowy.
Działalność można prowadzić w formie jednoosobowej ale też w spółkach. Obecnie rozpoczęcie działalności jest bardzo uproszczone i większość spraw można załatwić nie wychodząc z domu.
Przy zakładaniu firmy można ubiegać się o dofinansowanie z środków pochodzących z funduszy unijnych oraz z urzędu pracy (będą osobą zarejestrowaną jako osoba bezrobotna). Przedsiębiorca może ubiegać się tez o dofinansowanie doposażenia stanowiska pracy, oraz zwrot pieniędzy na zakup kasy fiskalnej elzab mini . Wniosek na zwrot z kasy fiskalnej musi zawierać NIP, dane adresowe oraz imię i nazwisko podatnika. Wyjątkiem są taksówkarze którzy muszą jeszcze dodatkowo podać swój numer licencji oraz numer rejestracyjny i boczny taksówki. Niezbędna będzie również faktura zakupu kasy. Wysokość zwrotu wynosi 90% ceny zakupu netto, jednak tylko do 700zł.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl