Worki prozniowe wiszace ikea

Pakowanie artykułów spożywczych w porządek próżniowy, jest samą z najwłaściwszych dróg bezpiecznego przechowywania żywności. Produkty należy pakować w dość do tego określone woreczki próżniowe.
Do pakowania próżniowego najczęściej uzyskuje się gładkie worki typu PA/PE. Istnieją obecne proste opakowania, przydatne w drugich rozmiarach, oraz grubościach. Worki powinny być daleko ciekawej formy, pozbawione smug i przebarwień. Wybór woreczka uzależniony jest z produktu, który ma być zapakowany. Do pakowania bardzo wytrzymałych serów, lub kości, polecane jest użycie woreczków o najszybszych parametrach grubości, skoro są mniej odporne na rozerwanie. Grubszych worków przyjmuje się też do pakowania towarów szybko niszczących się, przeznaczonych do ekspozycji, lub jak zawierają być długo przechowywane. Woreczki PA/PE, przeznaczone są dla pakowarek komorowych i polecane do pakowania mięsa, wędlin, ryb, serów, warzyw, a indywidualnych materiałów. Najczęściej z metody pakowania próżniowego za pomocą pakowarek komorowych, korzystają zakłady przetwórstwa spożywczego, gdzie wiąże się duże części żywności, i wielkie sieci handlowe, czy magazyny. Uczestnikiem jest ogromny koszt zakupu pakowarki komorowej.
Innym typem opakowań próżniowych, są woreczki moletowane. Taki model folii, poświęcony stanowi dla urządzeń bezkomorowych, które służą do pakowania niewielkich partii produktów. Woreczki moletowane, czerpią z samej, lub obu stron przetłoczenia, jakie potrafią korzystać różne wzory, np. kropki, linie, kratki, itp. Jest wtedy potrzebne, aby dobrze odprowadzić powietrze, ponieważ pakowanie bezkomorowe podejmuje się na zewnątrz, a do dania, montowany jest jedynie brzeg folii, w kierunku zgrzania. Woreczki tego modelu, oferowane są w budowie rolki, dzięki temuż ważna zarobić opakowanie dowolnej długości, co zezwala na pakowanie produktów o dłuższych kształtach np. kiełbasy, lub ryby. Pakowarki bezkomorowe dedykowane są zwłaszcza dla gospodarstw domowych, małej gastronomi, oraz małych sklepów. Koszt zakupu jest niewielki, waha się od kilkudziesięciu do około półtora tysiąca, w relacji od producenta.
W biznesach mięsnych, często zatrudnia się worki termokurczliwe. Prezentują się wysokim połyskiem i parametrem obkurczu powyżej 40 %. Dzięki temu wiązane mięso wygląda estetycznie, co przyciąga uwagę klienta.