Wyposazenie sklepow swietokrzyskie

Aby zacząć sklep mięsny i mięsno-wędliniarski należy go najpierw odpowiednio wyposażyć. Jakie urządzenia, sprzęty i akcesoria są obowiązujące w sklepie z artykułami mięsnymi?

Przede wszystkim trzeba zakupić chłodnie, zamrażalniki i lodówki, w których przechowuje się i buduje produkty mięsne do sprzedaży. Istnieje wiele rodzajów chłodni, które sprawdzą się w składzie: lady, regały, szafy i witryny chłodnicze. Podobnie jest z urządzeniami mrożącymi, w których koncentruje się mięso – wśród nich informuje się witryny, zamrażarki, wyspy czy same szafy mroźnicze. Świetnym pomysłem, szczególnie w niższych placówkach, jest zakup lodówko-zamrażarek, pełniących funkcję magazynu na ponadprogramową partię towaru.

Dodatkowy towar warto przechowywać nie ale w magazynie, lecz oraz w małej komorze przechowalniczej na sali sprzedaży. Kładzie się ją pod wystawą, dzięki czemu dobrze można uzupełniać towar na półkach ekspozycyjnych. Przydatna istnieje i lada ekspediencka, na jakiej kręci się i ładuje towar. W większych sklepach mięsno-wędliniarskich dodatkowo wskazane jest posiadanie pomieszczenia chłodniczego ze stałą, odpowiednio niską temperaturą, służącego do składowania towaru.

Pozostały sprzęt potrzebny w interesie mięsnym to musza, ostre noże, kloc masarski i tasak oraz krajalnica. Waga powinna stanowić dostatecznie trudny plus ważny wyświetlacz, tak żeby zarówno sprzedawca, kiedy również klient mogli widzieć wynik ważenia. Natomiast kloc masarski z tasakiem niezbędny jest do krojenia mięsa z kością. Również jest z nożami do cięcia mięsa, także nie warto na nich dbać. Z zmiany dobra krajalnica powinna stanowić regulację grubości plastra. Idealnie, jeśli noże do krajalnic zrobione są z chromowanej stali węglowej albo byliśmy nierdzewnej. Takie noże do krajalnic posłużą wiele lat.

Ponadto konieczne jest zaopatrzenie się w wilka do ciała, będącego do mielenia mięsa na życzenie klienta. Lecz nie istnieje wtedy nieodzowny element wyposażenia sklepu. Prócz wymienionych potrzebna jest też kasa fiskalna, środki dezynfekujące, myjące i owadobójcze, pojemniki do składowania produktu oraz dodatkowe meble sklepowe. Wskazane jest także zainstalowanie klimatyzacji, która dobra stanowi w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w klasy sprzedaży – szczególnie latem. Duże jest ponad oświetlenie, jakie może znacząco poprawić wyniki sprzedaży. Specjalne oświetlenie podkreśla naturalny kolor ciał i wędlin znajdujących się na wystawy.