Zalety przemyslowego pakowania zywnosci

Coraz częściej możemy spotkać na półkach sklepowych żywność pakowaną przemysłowo. Jakie są zalety takiego przechowywania produktów żywieniowych oraz jak przebiega sam proces pakowania?

Żywność przechowywana próżniowo dłużej zachowuje swoją świeżość, a terminy zdatności do jej spożycia są znacznie dłuższe niż w przypadku produktów pakowanych tradycyjnie. Jedzenie przechowywane w warunkach próżniowych chronione jest przed kontaktem z drobnoustrojami znajdującymi się w powietrzu. Dzięki temu nie ulega szybkim procesom rozkładu i jełczenia. Pakowanie próżniowe stanowi również najlepszy sposób ochrony produktów przed dostaniem się do nich insektów roznoszących niebezpieczne zarazki.

Próżniowo można przechowywać żywność suchą i mokrą. Produkty, takie jak mąka i cukier, nie zbijają się w grudki, ponieważ dzięki hermetycznemu opakowaniu nie dostaje się do nich powietrze zawierające parę wodną. Dzięki temu nie wymagają one późniejszego przesiewania oraz nie pojawiają się w nich zarodniki grzybów. Produkty mokre zawierają natomiast wodę lub tłuszcze. Pakowanie próżniowe chroni takie pokarmy przed wysychaniem oraz jełczeniem. Są one dzięki temu nie tylko świeże, ale również zachowują swój smak.

Próżniowe pakowanie w przemyśle odbywa się dzięki profesjonalnym technologiom, których przykładem może być pakowaczka multi vac. Proces polega na umieszczeniu żywności na taśmie. Jedzenie jest kolejno odsączane z powietrza i hermetycznie foliowane. Dzięki temu istnieje możliwość szybkiego i wydajnego pakowania dużych partii rozmaitych produktów.

W przemyśle pakowane próżniowo są przede wszystkim mięsa i wędliny. Dzięki takiemu procesowi pakowania są one dłużej świeże i zdatne do spożycia. Jest to istotne, ponieważ produkt od zapakowania do znalezienia się na półkach sklepowych pokonuje niekiedy bardzo długą, wielodniową drogę. To nie tylko od warunków jego przewożenia, ale właśnie od sposobu pakowania zależy, czy zachowa on swoją świeżość. Produkty pakowane próżniowo są dlatego tak atrakcyjne dla konsumentów, ponieważ ich terminy do spożycia są znacznie wydłużone. Nawet jeżeli produkt pokonał długą drogę od pakowaczki do półki sklepowej, wciąż długo jeszcze pozostanie smaczny i świeży.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl