Zamrazanie jedzenia w sloikach

Z różnorakich powodów kupujemy więcej jedzenia niż jesteśmy w kształcie skonsumować. Aby uniknąć marnotrawstwu, samym ze środków na przechowywanie nadwyżek żywności jest pakowanie próżniowe.
Metoda takiego zabezpieczania produktów żywnościowych kupi na wydłużenie terminu przydatności do spożycia z trzech do pięciu razy, bowiem tak zapakowana żywność nie ma dostępu do powietrza, które poza bakteriami i enzymami, jest ważnym powodem kładzenia się jedzenia. Przechowywać próżniowo można każde artykuły spożywcze.

Urządzeniami pozwalającymi na takie pakowanie są pakowarki próżniowe. Ze powodu na technologia pakowania, można je wydać na komorowe i bezkomorowe.
Maszyny komorowe są oddane do pakowania dużych części żywności. Używają je producenta żywności, duże magazyny, czy hipermarkety, gdzie często towar jest wiązany na żądanie klienta. Gra tym właściwie zapakowana żywność wygląda estetycznie, a dokładnie wyeksponowana i oświetlona, zaprasza do kupna.
Pakowanie żywności w urządzeniach komorowych, podejmuje się w środku maszyny. Proces polega na założeniu produktu wraz z odpowiednim opakowaniem do hermetycznie zamykanej komory, w której aktywuje się próżnia. Następnie następuje zgrzanie opakowania, po czym komora ukazuje się samoczynnie. Aby przyśpieszyć proces pakowania, producenci stworzyli pakowarki dwukomorowe, a przy pakowaniu niewielkich produktów, polecane jest zastosowanie wkładek komorowych, co więcej przyśpieszy proces pakowania.
Zgrzewarki bezkomorowe kierowane są dla gospodarstw domowych. Koszt takiego wyprawienia jest delikatny, można już zakupić całkiem dobrą pakowarkę za około 200 – 400 złotych. Wydatek łatwo się zwraca, ponieważ dzięki pakowaniu w środek próżniowy, oszczędzamy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a nawet więcej. Proces pakowania stanowi daleko niski. Przebywa na zewnątrz urządzenia, a do środka, w projekcie wykonania zgrzewu, jest wkładany tylko brzeg folii.